Aktualności

Harmonogram konsultacji dla uczniów

Informacja dla rodziców

Bardzo prosimy o zapoznanie się z procedurami  bezpieczeństwa na terenie Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu w okresie pandemii COVID-19 oraz o  wydrukowanie i podpisanie oświadczenia i deklaracji, które należy złożyć w  sekretariacie szkoły  w dniu, w którym przyprowadzą Państwo dziecko do placówki.

 

Szkoła Podstawowa kl. I-VIII

Procedura bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu

Oświadczenie rodziców

Deklaracja rodzica

Rekomendacje dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna

Konsultacje w szkole – wytyczneGIS, MZ i MEN dla szkół

Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminów

 

Oddziały Przedszkolne

Procedury

Oświadczenie

Deklaracja

Od 2 kwietnia zajęcia prowadzone są wg planu lekcji obowiązującego przed zawieszeniem zajęć edukacyjnych.

Rodzicu!

 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu!

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Ogłoszenie

W dniach 12 i 13 marca odbywać się będą zajęcia opiekuńcze dla tych dzieci, które nie miały opieki w domu.

Od 16 marca do 25 marca - zajęcia w szkole odwołane.

Proszę się zapoznać z informacjami dla uczniów i rodziców na stronie KO w Rzeszowie i  śledzić bieżące informacje na stronie MEN.

Ogłoszenie

Wszystkie dzieci zapisane do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej, na rok szkolny 2020/2021, zostały przyjęte.

Koronawirus – co musisz wiedzieć?

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z  obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

 

Więcej na https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

"Zima wierszem malowana"

27 lutego w oddziałach przedszkolnych odbył się Przedszkolny Przegląd Recytatorski pt. "Zima wierszem malowana". W sali przedszkolnej pojawiły się bałwanki, Pani Zima, śnieżynki oraz przygotowane przez przedszkolaki rekwizyty do recytowanych wierszy o zimie. Zimowy nastrój udzielił się wszystkim! Dzieci pięknie recytowały przygotowane w domu utwory. W nagrodę za swój występ uczestnicy przeglądu recytatorskiego otrzymali pamiątkowe książeczki i dyplomy. Gratulujemy! Osoby, które były dziś nieobecne a zgłosiły udział w Przedszkolnym Przeglądzie Recytatorskim "Zima wierszem malowana" będą recytować swoje wiersze w późniejszym terminie.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W piątek 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie zmagali się z wieloma zadaniami związanymi z językiem polskim. Największą atrakcją było tzw. biegane dyktando. Ponadto uczniowie mogli poćwiczyć swój język podczas czytania łamańców językowych. W każdej klasie został również wyłoniony Mistrz Poprawnej Polszczyzny.

Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego

III miejsce dziewcząt i V miejsce chłopców w powiatowych zawodach tenisa stołowego w Dukli w ramach Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego. Dla naszych uczniów udział w tych zawodach był okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i zdobycia nowych.

Misie Ratownisie cd.

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy akcję charytatywną „ MISIE RATOWNISIE”, której celem było zebranie pluszowych zabawek dla dzieci poszkodowanych w pożarach oraz innych wypadkach losowych. W ramach zakończenia akcji przedstawiciele OSP Pustyny przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie oraz zajęcia z zakresu pierwszej pomocy. Poprzez zabawę z misiem uczyli dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach życiowych. Po zakończonej prelekcji przekazaliśmy pluszaki na ręce przedstawicieli OSP Pustyny, którzy dostarczyli je do Fundacji Wsparcie 112. Składamy podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się do akcji. Szczególnie przedstawicielom OSP Pustyny za to, że zawsze są aby służyć pomocą innym, poświęcają nam czas i zawsze gdy zajdzie potrzeba możemy na nich liczyć.

Zabawa karnawałowa w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III

Misie Ratownisie

Akcja ,,Misie Ratownisie". Zbieraliśmy pluszaki dla poszkodowanych w wypadkach, pożarach lub hospitalizowanych najmłodszych. Dzieci z Punktu Przedszkolnego 3,4 - latków, oraz z Oddziału 5,6 - latków czynnie włączyły się w te akcję. Misie będą podróżowały wraz ze strażakami i ratownikami w samochodach strażackich i karetkach, aby w razie konieczności pocieszyć poszkodowane dziecko.

ZIMNO, CORAZ ZIMNIEJ - PAMIĘTAJMY O ZWIERZĘTACH! 

Tematem naszych ostatnich spotkań z panią bibliotekarką Eweliną - Haręzga Zygarowicz były bajeczki o tematyce zimowej. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadań pt. "Zimowe Zabawy" i "W oczekiwaniu na wiosnę". Bajki ukazują dzieciom jak ciężka może być zima dla leśnych zwierząt i ptaków. Dzieci z klasy ,,0" bardzo chętnie pomagają zwierzętom przetrwać zimę, organizując dokarmianie ptaków przy karmnikach znajdujących się obok szkoły. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne: zimowe śnieżynki i pokolorowały obrazek. Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające zajęcia. 

Koncert w grupie przedszkolnej

6 lutego  w przedszkolu odbył się pokaz gry na instrumentach. Dla przedszkolaków zagrali uczniowie naszej szkoły, którzy rozwijają swoje zainteresowania i uczą się gry na instrumentach: Aleksandra Biskup - skrzypce🎻, Patrycja Węgrzyn - gitara🎸, Jakub Podkul - saksofon 🎷 . Dzieciom bardzo podobał się występ młodych muzyków! Gościliśmy także nauczyciela muzyki - pana Leszka Konrada, który opowiadał dzieciom ciekawostki o muzyce i instrumentach oraz zaprezentował grę na instrumencie klawiszowym. Grę na flecie zaprezentowała pani Alicja Najdecka, która opowiedziała dzieciom o tym instrumencie. Na koniec sami urządziliśmy koncert muzyczny z udziałem wszystkich przedszkolaków.

IV miejsce drużyny chłopców w gminnych zawodach piłki ręcznej

31stycznia 2020r. rozegrane zostały gminne Zawody piłki ręcznej w ramach IMS Szkolnego Związku Sportowego. Pomimo IV miejsca naszych chłopców ich występ należy naprawdę pochwalić. Był to jeden z najlepszych występów uczniów naszej szkoły w tej dyscyplinie w ostatnich latach pomimo że przez kilka lat regularnie zajmowali 2 miejsce. Poziom zawodów naprawdę był wysoki, świadczą o tym chociażby zdjęcia pokazujące ich zaangażowanie i wolę walki.

Zimowy turniej piłki nożnej o Puchar Ferii w Rogach

 Jak co roku GOK w M. Piastowym zadbał o aktywność młodzieży podczas ferii zimowych organizując halowy turniej piłki nożnej. W tym roku chłopcy młodsi zajęli 4 miejsce, natomiast chłopcy starsi z klas 7 i 8 po emocjonującym finale ulegli drużynie z Rogów przegrywając 0:1 zajmując miejsce drugie. Hubert Kmonk został uznany najlepszym zawodnikiem turnieju.

Szkolny turniej tenisa stołowego.

21 stycznia 2020r. odbył się zimowy szkolny turniej tenisa stołowego. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: chłopców i dziewcząt, dodatkowo chłopcy byli podzieleni na kategorie wiekowe. W kat. Klas 7- 8 zwyciężył Eryk Omachel przed Hubertem Kmonkiem i Erykiem Jaworski. W kat. Klas 4-6 zwyciężył Michał Frączek przed Nikolasem Nowakiem i Karolem Cysarzem. W najmłodszej kat. Klas 1-3 zwyciężył Szymon Cysarz przed Kamilem Cysarzem i Franciszkiem Jurczakiem . Wśród dziewcząt zwyciężyła Wiktoria Omachel przed Wiktorią Jurczak i Moniką Trzaskoś. Była to okazja do aktywnego spędzęnia czasu wolnego podczas ferii zimowych.

Szkolny Konkurs Plastyczny

Wyniki szkolnego konkursu plastycznego na najpiękniejszego anioła przestrzennego:
I miejsce Julia Lorens
II miejsce Karolina Tomoń
III miejsce Wiktoria Omachel
Wyróżnienie Dawid Góra
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2020r. odbył się po raz pierwszy w naszej społeczności Orszak Trzech Króli. Kolorowy korowód wyruszył spod Domu Ludowego w Zalesiu i przeszedł do Kościoła Parafialnego w Pustynach. W orszaku wzięli udział nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz lokalni mieszkańcy. Nie zabrakło kartonowych koron oraz wielobarwnych strojów. Wspólnie kolędując dotarliśmy do kościoła gdzie królowie oraz uczestnicy orszaku oddali hołd Świętej Rodzinie. Następnie odbyły się Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Tak zakończył się pierwszy Orszak Trzech Króli. Pomimo obaw wszystko się udało. Nic więc dziwnego, że od razu zaczęto rozmyślać o organizacji kolejnego orszaku

Wyjątkowa Wizyta W Hospicjum W Krośnie

Uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu wraz z opiekunami odwiedzili dzisiaj chorych w hospicjum w Krośnie, by złożyć życzenia świąteczne, porozmawiać, wspólnie pokolędować, a także ofiarować własnoręcznie przygotowane kartki. Był to szczególny czas pełen wzruszeń, ale także niezastąpiona lekcja wrażliwości, która w naszej pamięci zostanie już na zawsze.

Najładniejsza Dekoracja Świąteczna

Samorząd Uczniowski był organizatorem konkursu na "Najładniejszą dekorację świąteczną sali lekcyjnej". Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie klasy zadbały o piękny wystrój swoich sal. Nagrody oraz pamiątkowy dyplom otrzymały: klasa I oraz klasa VII. Gratulujemy.

Wmurowano kamień węgielny pod budowę hali sportowej w Zalesiu

Mszą świętą w intencji całej społeczności lokalnej oraz pomyślnej budowy hali sportowej, rozpoczęła się uroczystość wbudowania kamienia węgielnego w halę sportową w Zalesiu. Po przemarszu prowadzonym przez poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Zalesiu głos zabrała dyrektor szkoły Daniela Kokoszka, która odczytała akt erekcyjny. Do kapsuły czasu, którą zamurowano w fundamencie, włożono podpisany akt erekcyjny, artykuł gminnego dwumiesięcznika Piastun mówiący o rozpoczęciu inwestycji, a także listy uczniów, którzy pisali w nich, że z utęsknieniem czekają na zakończenie budowy, obserwując jej postępy przez klasowe okna. Po uroczystości wszyscy obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły w Domu Ludowym w Zalesiu. Na zakończenie we wszystkich klasach odbyły się spotkania wigilijne.

Dzieci Uczą Rodziców

Dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną wzięły udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem lekcji. "Pomocne serce" temat pierwszej lekcji w której uczestniczyły dzieci. Prezentacja multimedialna oraz wspólne rozmowy pokazały uczniom dlaczego trzeba pomagać innym i jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi. Na zakończenie dzieci wykonały zadanie, pokolorowanie obrazka.

Wojewódzki Półfinał
Tenisa Stołowego

6 miejsce chłopców naszej szkoły w półfinale wojewódzkim tenisa stołowego w Dukli. Turniej stał na bardzo wyrównanym poziomie i minimalne różnice punktowe decydowały o poszczególnych miejscach drużyn biorących udział w turnieju. W zawodach udział brała najlepszą ósemka szkół z 4 powiatów. Gratulacje dla chłopaków za waleczną postawę w każdym secie, gdzie naprawdę punkt lub 2 decydowały o jego rozstrzygnięciu.

Dzień Języków Obcych

Uczniowie z klasy VII i VIII wzięli udział w 6 edycji Dnia Języków Obcych. Organizatorem imprezy językowej jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Przygotowano konkursy, quizy, gry, krzyżówki w kilku językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim. Jakub Omachel z klasy VII otrzymał dyplom i nagrody za zdobycie I miejsca w konkursie z j.niemieckiego. Była to ciekawa przygoda z nauką języków obcych, a także możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek.

Nocowanie W Szkole

6 grudnia uczniowie klas 4 i 5 spędzili ubiegłą noc w szkole. Nocowanie było atrakcją z okazji mikołajek. Uczniowie byli bardzo grzeczni, dlatego podczas nocnego zwiedzania szkoły znaleźli w swoich klasach piękne upominki. Dziękujemy św. Mikołaju! Pizza, chowany z latarkami , wieczór filmowy, gry, planszówki i wyścigi "gąsienic" w śpiworach, sprawiły, że uczniowie na długo zapamiętają tę noc.

Dzień Patrona Szkoły

5 grudnia odchodziliśmy Dzień naszego patrona Józefa Piłsudskiego. Uczeń klasy VIII - Łukasz Pelc przybliżył nam postać Marszałka. Następnie, pod kierunkiem p. Leszka Konrada,  odbył się koncert pieśni patriotycznych, odbyły się też warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, liczne konkursy, a Samorząd Uczniowski uprzyjemnił nam dzień smakołykami - organizując "Słodki Dzień"

Dzień Wolontariusza

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy za ich pracę, którą wykonują bezinteresownie i z potrzeby serca. Przy tej okazji w naszej szkole odbyły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził pan Dariusz Sałata- ratownik medyczny. Opowiedział i pokazał naszym podopiecznym w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczniowie z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania w sytuacji zagrożenia życia. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a pan Dariusz sprawił, że każdy chętnie brał udział w zajęciach.

Dzień Wolontariusza

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy za ich pracę, którą wykonują bezinteresownie i z potrzeby serca. Przy tej okazji w naszej szkole odbyły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził pan Dariusz Sałata- ratownik medyczny. Opowiedział i pokazał naszym podopiecznym w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczniowie z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania w sytuacji zagrożenia życia. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a pan Dariusz sprawił, że każdy chętnie brał udział w zajęciach.

Gminny Mikołajkowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt

Gminny Mikołajkowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt w Rogach. Jak co roku GOK w M.Piastowym był organizatorem turnieju, który jest zarazem gminnymi eliminacjami w ramach IMS Szkolnego Związku Sportowego. W tym roku dziewczęta starały się na miarę swoich możliwości, jednak tym razem nie udało się stanąć na podium. Nie mniej sam udział w zawodach był dla nich cenną nauką.

Mikołajkowy Wyjazd
Dzieci Z Oddziału "0"

W dniu 05.12.2019 r. dzieci z oddziału ,,0" odwiedziły Pijalnię Czekolady w Korczynie. Było super, wycieczka udana! Smakołyki pyszne! Spotkały tam Św. Mikołaja.

Mikołajkowy Wyjazd

2 grudnia 2019r., uczniowie klas VI-VIII, udali się na wyjazd mikołajkowy  do parku trampolin FlyPark w Rzeszowie.

Wyjazd Na Lodowisko

29 listopada 2019r., z uczniami ze Szkoły Podstawowej we Wrocance, udaliśmy się na integracyjny wyjazd na lodowisko w Sanoku.

X Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. "Mamo, tato, nie pal!"

Z przyjemnością informujemy, że Lucyna Pawłowska z kl. Vl i Tomasz Szeligowski z kl. VII zajęli III miejsce, w swoich kategoriach wiekowych, w X Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. "Mamo, tato, nie pal!" zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Krośnie i Liceum Plastyczne w Krośnie. Gratulujemy Lucynce i Tomkowi oraz życzymy dalszych sukcesów.

Zabawa Andrzejkowa

25 listopada w sali Domu Ludowego w Zalesie odbyła się dyskoteka andrzejkowa uczniów z klas IV-VIII. Zabawa przebiegała pod patronatem Samorządu Uczniowskiego, który zorganizował i przeprowadził wróżby andrzejkowe oraz liczne zabawy.

Gminne Zawody Koszykówki

II miejsce chłopców w gminnych zawodach koszykówki w Łężanach. Można powiedzieć, że był to udany udział jak na możliwości treningowe naszych uczniów. Po emocjonującym meczu z Targowiskami chłopcy nieznacznie ulegli rywalom przegrali 26 do 30, natomiast zwycięstwo z Łężanami dało im II miejsce.

Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego

W powiatowych zawodach tenisa stołowego rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Dukli drużyna chłopców zajęła - II miejsce chłopców a  dziewcząt III miejsce.  Chłopcy  awansowali do zawodów rejonowych. Gratulujemy.

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To święto pozytywnych emocji i dobrych uczynków. Ma podkreślić, jak ważne są dla każdego człowieka potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia dobrych słów, niesienie bezinteresownej pomocy innym. W związku z tym w naszej szkole pojawiło się Drzewo Życzliwości, na którym każdy uczeń miał możliwość umieszczenia swoich życzeń i pozdrowień dla bliskich mu osób. Taka forma przekazywania sobie miłych słów bardzo spodobała się wszystkim, bo już po chwili wszystkie listki zapewniły się pięknymi życzeniami. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.

Gminny Przegląd Recytatorski

Dnia 15.11.2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Recytatorskim dla Przedszkolaków pt. ,,W krainie Brzechwolandii", który odbył się we Wrocance.
Brawa dla dzieci za wytrwałość w opanowaniu pamięciowym wierszy i odwagę, jaką wykazały się występując przed publicznością.

 Obchody Święta Niepodległości w Rogach

10 listopada 2019r. braliśmy udział w wyjątkowych obchodach Święta Niepodległości w Rogach. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym marszem „ połączeni 200 metrową flagą” z placu przy Domu Ludowym w Rogach pod pomnik upamiętniający poległych za ojczyznę, gdzie zostały złożone kwiaty. Kolejno przeszliśmy do Kościoła pw Miłosierdzia Bożego gdzie wysłuchaliśmy pięknego koncertu pieśni patriotycznych oraz wzięliśmy udział w uroczystej mszy św. Po wzruszających uroczystościach pełni ciepła wewnętrznego wróciliśmy do domów dumni z tego że jesteśmy Polakami, potrafimy się jednoczyć i że żyjemy w wolej niepodległej Polsce.

(Zdjęcia)

Występ na Gminnej Biesiadzie Kół Gospodyń Wiejskich w Zalesiu

W dniu 9 listopada 2019r. dzieci z naszej szkoły wystąpiły na Gminnej Biesiadzie Kół Gospodyń Wiejskich w Zalesiu. Przedstawiły inscenizację do wiersza Juliana Tuwima "Rzepka" oraz wykonały taniec z piłeczkami. Następnie recytowały wiersze: "Kaczka-dziwaczka" - Blanka Jasłowska, "Na straganie" - Szymon Krzysztyniak oraz "Ptasie radio" - Amelia Jasłowska. Występ zakończył taniec z chustami wykonany przez dziewczynki z klas
I-III.

(Zdjęcia)

 

8 listopada w sali Domu Ludowego w Zalesiu odbyła się wieczornica z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali pełną metaforycznych obrazów inscenizację pod nazwą "Róża - Polska". Wszyscy zgromadzeni mogli się choć na chwilę przenieść do Bronowic Małych i zobaczyć piękny polonez w wykonaniu uczniów pierwszej klasy. Dalsza część inscenizacji obfitowała m.in. w nostalgiczne pieśni ukazujące czasy zaborów a także wspaniałą grę aktorską oddającą klimat tych smutnych czasów. Przedstawienie kończył jednak pełen nadziei taniec Róży - Polski, która po 123 latach budzi się do życia i odzyskuje wolność. Gratulujemy uczniom wspaniałego występu i życzymy sukcesów w rozwijaniu talentów.

(Zdjęcia)

„Szkoła do hymnu”

8 listopada 2019r.  nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. Polegała ona na tym, że uczniowie i nauczyciele wspólnie, o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

(Zdjęcia)

Pokaz Historyczny "Wrzesień 39"

4 listopada 2019r.  uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w pokazie historycznym pt. "Wrzesień 39", który przygotowała dla nich Grupa Artystyczna "Rekonstrukto". Nasi goście opowiadali ciekawostki na temat żołnierzy polskich oraz zaprezentowali polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kompanii wrześniowej a także bezpieczne repliki broni. To była świetna lekcja historii! 

(Zdjęcia)

 

Nasza Szkoła włączyła się do Ministerialnej Akcji „Szkoła pamięta”

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Działania, które będą realizowane w ramach akcji „Szkoła pamięta”:

 • uporządkowanie i odwiedzenie grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności;  

 • odwiedzenie lokalnego miejsca pamięci i zgłębienie ich historii;

 • zapalenie zniczy w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;

 • posprzątanie bezimiennych i opuszczonych grobów, zorganizowanie zbiórki zniczy, by udekorować te groby;

 • odwiedzenie grobów zmarłych nauczycieli z naszej szkoły;

 • zorganizowanie wycieczki patriotycznej pod pomnik św. Jana Pawła II w  Targowiskach.

30 października 2019r. uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych i nauczyciele naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Chcieliśmy uczcić pamięć naszego patrona. Pamiętamy o jego zasługach dla Polski.

(Zdjęcia)

Wycieczka do lasu i spotkanie z Panem leśniczym

Uczniowie klas I – III odbyli wspaniałą wędrówkę po okolicznym lesie. Piękna złota jesień, dywan liści pod nogami, szukanie grzybów, obcowanie z naturą to niezapomniane chwile oraz doskonała lekcja przyrody. Pan leśniczy bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o życiu zwierząt leśnych, pokazywał ślady ich bytowania. Największe wrażenie zrobiło siedlisko bobrów. Niestety żaden nam się nie pokazał. Uczniowie poznawali pospolite drzewa i  krzewy rosnące w naszym lesie. Nie sposób wymienić wszystkich informacji i korzyści płynących z tej wycieczki. Nie obyło się także bez przygód np. kąpiel w źródełku czy w  błocie, które rozbawiły dzieci do łez. Serdeczne podziękowania dla Pana leśniczego.

(Zdjęcia)

Zajęcia biblioteczne

Dnia 25 października 2019 roku jak co piątek odwiedziła nas pani Ewelina Haręzga - Zygarowicz z  biblioteki w Pustynach. Tematem dzisiejszych zajęć były uroki jesieni. Dzieci z  zainteresowaniem wysłuchały bajki pod tytułem "Dlaczego wszystko spada w dół". Wykonały też piękne jesienne sowy, które ozdabiają naszą salę. Zajęcia były bardzo ciekawe i kreatywne. Bardzo dziękujemy pani Ewelince.

(Zdjęcia)

Wizyta w pijalni czekolady

We wtorek 22 października klasy 1-3 odbyły słodką wycieczkę. Otóż odwiedziły one pijalnię czekolady M. Pelczara w Korczynie. Od czekoladowych cudeniek, które wypełniały półki i witryny pijalni można było dostać zawrotu głowy. Były tam zwykłe - niezwykłe czekolady, czekoladowe dropsy, lokomotywy, młotki, klucze i wiele, wiele innych niezwykłych rzeczy. oczywiście wszystkie z czekolady.
Pani oprowadzająca w ciekawy sposób objaśniła nam tajniki uprawy drzew i krzewów kakaowych oraz wyrobu czekolady. Prelekcji i pokazu dopełniły filmy i oczywiście degustacja wyrobów. Ukoronowaniem wycieczki były warsztaty, w czasie których każdy uczestnik wykonał własnoręcznie słodką pamiątkę. Było bardzo słodko i myślę niektórzy jeszcze wrócą do tego fascynującego miejsca!

(Zdjęcia)

Wyjazd Do Kina

18 października, klasy IV-VI wybrały się do kina Helios na film “Był sobie pies 2”. Jest to opowieść o poświęceniu, ale i prawdziwej przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem. Film poruszał wiele ważnych spraw i może być dobrym punktem do głębszych rozważań nad przyjaźnią, rolą rodziny w życiu młodego człowieka, czy śmiercią bliskich. Po projekcji uczniowie mieli czas wolny na zakupy w galerii. Był to dla nich sprawdzian samodzielności i  organizacji czasu własnego, którą zdali na piątkę.

(Zdjęcia)

Wycieczka na wieżę widokową na górze Cergowa

16 października uczniowie klas VI, VII oraz VIII wraz z opiekunami udali sie żółtym szlakiem na zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, na górę Cergową (716 m n.p.m), na której również znajduje się wieża widokowa. Stąd można było podziwiać przepiękne widoki. Idąc na szczyt, zatrzymaliśmy się przy źródełku zwanym "Złotą Studzienką", by odpocząć przed dalszą wędrówką. Pogoda dopisała, świeciło słońce i  mogliśmy podziwiać złotą polską jesień. Wycieczka była bardzo udana. Mimo wysiłku wszyscy wrócili zadowoleni i dumni z tego, że udało się im zdobyć szczyt.

(Zdjęcia)

Dzień Edukacji Narodowej

14 października – Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie złożyli nauczycielom podziękowania za pracę, okazane serce i wskazywanie właściwej drogi. Był to dzień szczególny dla pierwszoklasistów, którzy zostali pasowani na uczniów. Wykazali się wiedzą na temat zasad zachowania w szkole i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, recytowali wiersze, śpiewali i tańczyli. Po złożeniu uroczystego ślubowania zostali pasowani przez Panią Dyrektor i przyjęci w poczet społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu. Gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce.

(Zdjęcia)

Tenis Stołowy

Potrójne zwycięstwo uczniów naszej szkoły w gminnych zawodach tenisa stołowego. W dniu dzisiejszym odbyły się gminne Drużynowe Zawody tenisa stołowego we Wrocance w kategorii chłopców młodszych, starszych i kategorii dziewcząt starszych. Zawody były przepustką do etapu powiatowego. Wszystkie drużyny reprezentujące naszą szkołę zajęły I miejsca i awansowały do zawodów powiatowych.

(Zdjęcia)

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września od 2001 roku obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Z tej okazji odbył się w naszej szkole konkurs z j.angielskiego. Uczestnicy rozwiązywali łamigłówki spradzające ich wiedzę z zakresu sześciu czasów angielskich. Najwyższe wyniki osiągnęli:

I miejsce Zuzanna Kmonk kl.VIII
II miejsce Jakub Pelczar kl. VI
III miejsce Jakub Omachel kl. VII

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(Zdjęcia)

Turniej Piłki Nożnej

Kolejny turniej piłki nożnej o puchar Dyrektora GOKu w M. Piastowym zakończył się podwójnym sukcesem drużyn naszej szkoły. W kategorii klas IV- VI chłopcy nie przegrali żadnego meczu i w finale pokonali po rzutach karnych drużynę z Targowisk. Duża zasługa w tym naszego bramkarza, który obronił 2 rzuty karne i w całym turnieju nie wyjmował piłki z bramki. Jego postawa została doceniona w poprzez uznanie to najlepszym bramkarzem turnieju. Z kolei chłopcy w kategorii klas VII i VIII zajęli 3 miejsce poknując również w karnych drużynę z Głowienki. I tutaj należą sìe wielkie gratulacje bramkarzowi, który w karnych nie dał szans żadnemu z przeciwników i obronił wszystkie strzały.

(Zdjęcia)

Lekcja Historii

Dzieci z klas I - III brały udział w spotkaniu połączonym z realizacją teatrzyku, w którym aktorami były dzieci. Natomiast uczniowie klas IV -VIII uczestniczyli w lekcji historycznej, poznali ciekawostki historyczne o znanych Polakach, także mogli zobaczyć broń używaną w wojsku i mundury wojskowe. Spotkania były bardzo ciekawe. Dziękujemy Pani Beacie Krawiec za prowadzenie i Księgarni Nova za zorganizowanie spotkań.

(Zdjęcia)

Sprzątanie Świata

19.09 uczniowie kl. VIII wraz ze swoją wychowawczynią w przeddzień międzynarodowej akcji "Sprzątanie świata" opuścili szkolne mury by oczyścić okolice z niepotrzebnych śmieci. Aby adrenaliny było więcej powstała konkurencja: dziewczyny kontra chłopaki. Czarne wory wypełniane były błyskawicznie odpadami różnego rodzaju: butelkami, opakowaniami po produktach żywnościowych, a nawet starymi ubraniami. Mimo, że szukanie śmieci to "śmierdząca sprawa" w gruncie rzeczy czuliśmy, że wykonaliśmy dobrą robotę na rzecz naszego środowiska. Takie śmieci rozkładają się przez dziesiątki, a nawet setki lat. Zarówno chłopcy jak i dziewczyny zebrali podobną ilość śmieci. Wygrały obie drużyny!

(Zdjęcia)

Narodowe Czytanie

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Uczniowie z klasy VI, VII i VIII zgromadzeni w bibliotece szkolnej wysłuchali noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka", która została odczytana przez nauczycieli.

(Zdjęcia)

Lekcja przyrody w terenie

Uczniowie klasy czwartej podczas lekcji przyrody w terenie mieli możliwość w praktyce użycia przyborów przyrodniczych służących do obserwacji przyrody. Dzięki sąsiedztwu jakim jest dla naszej szkoły las, uczniowie mieli okazję na żywo obserwować obiekty przyrodnicze z bliska oraz dokonywać ich pomiarów przy użyciu m.in. lornetki, lupy oraz taśmy mierniczej. Aby uwiecznić znalezione okazy wykorzystaliśmy aparat fotograficzny. Nie tylko znajomość działania kompasu przydała się do wyznaczenia kierunku północy, ale również uzyskane informacje na zajęciach dotyczące m.in. umiejscowienia mchu na pniu drzew. (Zdjęcia)

Tekst i fot.: M. Jurczak

Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy Mszą Św. o godz. 800 w  Kościele Parafialnym w  Pustynach, następnie przeszliśmy do szkoły gdzie nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego oraz spotkanie uczniów z  wychowawcami.