Aktualności
 

 Obchody Święta Niepodległości w Rogach

W dniu dzisiejszym braliśmy udział w wyjątkowych obchodach Święta Niepodległości w Rogach. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym marszem „ połączeni 200 metrową flagą” z placu przy Domu Ludowym w Rogach pod pomnik upamiętniający poległych za ojczyznę, gdzie zostały złożone kwiaty. Kolejno przeszliśmy do Kościoła pw Miłosierdzia Bożego gdzie wysłuchaliśmy pięknego koncertu pieśni patriotycznych oraz wzięliśmy udział w uroczystej mszy św. Po wzruszających uroczystościach pełni ciepła wewnętrznego wróciliśmy do domów dumni z tego że jesteśmy Polakami, potrafimy się jednoczyć i że żyjemy w wolej niepodległej Polsce.

(Zdjęcia)

Występ na Gminnej Biesiadzie Kół Gospodyń Wiejskich w Zalesiu

W dniu 9 listopada 2019r. dzieci z naszej szkoły wystąpiły na Gminnej Biesiadzie Kół Gospodyń Wiejskich w Zalesiu. Przedstawiły inscenizację do wiersza Juliana Tuwima "Rzepka" oraz wykonały taniec z piłeczkami. Następnie recytowały wiersze: "Kaczka-dziwaczka" - Blanka Jasłowska, "Na straganie" - Szymon Krzysztyniak oraz "Ptasie radio" - Amelia Jasłowska. Występ zakończył taniec z chustami wykonany przez dziewczynki z klas
I-III.

(Zdjęcia)

 

8 listopada w sali Domu Ludowego w Zalesiu odbyła się wieczornica z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali pełną metaforycznych obrazów inscenizację pod nazwą "Róża - Polska". Wszyscy zgromadzeni mogli się choć na chwilę przenieść do Bronowic Małych i zobaczyć piękny polonez w wykonaniu uczniów pierwszej klasy. Dalsza część inscenizacji obfitowała m.in. w nostalgiczne pieśni ukazujące czasy zaborów a także wspaniałą grę aktorską oddającą klimat tych smutnych czasów. Przedstawienie kończył jednak pełen nadziei taniec Róży - Polski, która po 123 latach budzi się do życia i odzyskuje wolność. Gratulujemy uczniom wspaniałego występu i życzymy sukcesów w rozwijaniu talentów.

(Zdjęcia)

„Szkoła do hymnu”

8 listopada 2019r.  nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. Polegała ona na tym, że uczniowie i nauczyciele wspólnie, o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

(Zdjęcia)

Pokaz Historyczny "Wrzesień 39"

4 listopada 2019r.  uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w pokazie historycznym pt. "Wrzesień 39", który przygotowała dla nich Grupa Artystyczna "Rekonstrukto". Nasi goście opowiadali ciekawostki na temat żołnierzy polskich oraz zaprezentowali polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kompanii wrześniowej a także bezpieczne repliki broni. To była świetna lekcja historii! 

(Zdjęcia)

 

Nasza Szkoła włączyła się do Ministerialnej Akcji „Szkoła pamięta”

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Działania, które będą realizowane w ramach akcji „Szkoła pamięta”:

  • uporządkowanie i odwiedzenie grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności;  

  • odwiedzenie lokalnego miejsca pamięci i zgłębienie ich historii;

  • zapalenie zniczy w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;

  • posprzątanie bezimiennych i opuszczonych grobów, zorganizowanie zbiórki zniczy, by udekorować te groby;

  • odwiedzenie grobów zmarłych nauczycieli z naszej szkoły;

  • zorganizowanie wycieczki patriotycznej pod pomnik św. Jana Pawła II w  Targowiskach.

30 października 2019r. uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych i nauczyciele naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Chcieliśmy uczcić pamięć naszego patrona. Pamiętamy o jego zasługach dla Polski.

(Zdjęcia)

Wycieczka do lasu i spotkanie z Panem leśniczym

Uczniowie klas I – III odbyli wspaniałą wędrówkę po okolicznym lesie. Piękna złota jesień, dywan liści pod nogami, szukanie grzybów, obcowanie z naturą to niezapomniane chwile oraz doskonała lekcja przyrody. Pan leśniczy bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o życiu zwierząt leśnych, pokazywał ślady ich bytowania. Największe wrażenie zrobiło siedlisko bobrów. Niestety żaden nam się nie pokazał. Uczniowie poznawali pospolite drzewa i  krzewy rosnące w naszym lesie. Nie sposób wymienić wszystkich informacji i korzyści płynących z tej wycieczki. Nie obyło się także bez przygód np. kąpiel w źródełku czy w  błocie, które rozbawiły dzieci do łez. Serdeczne podziękowania dla Pana leśniczego.

(Zdjęcia)

Zajęcia biblioteczne

Dnia 25 października 2019 roku jak co piątek odwiedziła nas pani Ewelina Haręzga - Zygarowicz z  biblioteki w Pustynach. Tematem dzisiejszych zajęć były uroki jesieni. Dzieci z  zainteresowaniem wysłuchały bajki pod tytułem "Dlaczego wszystko spada w dół". Wykonały też piękne jesienne sowy, które ozdabiają naszą salę. Zajęcia były bardzo ciekawe i kreatywne. Bardzo dziękujemy pani Ewelince.

(Zdjęcia)

Wizyta w pijalni czekolady

We wtorek 22 października klasy 1-3 odbyły słodką wycieczkę. Otóż odwiedziły one pijalnię czekolady M. Pelczara w Korczynie. Od czekoladowych cudeniek, które wypełniały półki i witryny pijalni można było dostać zawrotu głowy. Były tam zwykłe - niezwykłe czekolady, czekoladowe dropsy, lokomotywy, młotki, klucze i wiele, wiele innych niezwykłych rzeczy. oczywiście wszystkie z czekolady.
Pani oprowadzająca w ciekawy sposób objaśniła nam tajniki uprawy drzew i krzewów kakaowych oraz wyrobu czekolady. Prelekcji i pokazu dopełniły filmy i oczywiście degustacja wyrobów. Ukoronowaniem wycieczki były warsztaty, w czasie których każdy uczestnik wykonał własnoręcznie słodką pamiątkę. Było bardzo słodko i myślę niektórzy jeszcze wrócą do tego fascynującego miejsca!

(Zdjęcia)

Wyjazd Do Kina

18 października, klasy IV-VI wybrały się do kina Helios na film “Był sobie pies 2”. Jest to opowieść o poświęceniu, ale i prawdziwej przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem. Film poruszał wiele ważnych spraw i może być dobrym punktem do głębszych rozważań nad przyjaźnią, rolą rodziny w życiu młodego człowieka, czy śmiercią bliskich. Po projekcji uczniowie mieli czas wolny na zakupy w galerii. Był to dla nich sprawdzian samodzielności i  organizacji czasu własnego, którą zdali na piątkę.

(Zdjęcia)

Wycieczka na wieżę widokową na górze Cergowa

16 października uczniowie klas VI, VII oraz VIII wraz z opiekunami udali sie żółtym szlakiem na zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, na górę Cergową (716 m n.p.m), na której również znajduje się wieża widokowa. Stąd można było podziwiać przepiękne widoki. Idąc na szczyt, zatrzymaliśmy się przy źródełku zwanym "Złotą Studzienką", by odpocząć przed dalszą wędrówką. Pogoda dopisała, świeciło słońce i  mogliśmy podziwiać złotą polską jesień. Wycieczka była bardzo udana. Mimo wysiłku wszyscy wrócili zadowoleni i dumni z tego, że udało się im zdobyć szczyt.

(Zdjęcia)

Dzień Edukacji Narodowej

14 października – Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie złożyli nauczycielom podziękowania za pracę, okazane serce i wskazywanie właściwej drogi. Był to dzień szczególny dla pierwszoklasistów, którzy zostali pasowani na uczniów. Wykazali się wiedzą na temat zasad zachowania w szkole i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, recytowali wiersze, śpiewali i tańczyli. Po złożeniu uroczystego ślubowania zostali pasowani przez Panią Dyrektor i przyjęci w poczet społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu. Gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce.

(Zdjęcia)

Tenis Stołowy

Potrójne zwycięstwo uczniów naszej szkoły w gminnych zawodach tenisa stołowego. W dniu dzisiejszym odbyły się gminne Drużynowe Zawody tenisa stołowego we Wrocance w kategorii chłopców młodszych, starszych i kategorii dziewcząt starszych. Zawody były przepustką do etapu powiatowego. Wszystkie drużyny reprezentujące naszą szkołę zajęły I miejsca i awansowały do zawodów powiatowych.

(Zdjęcia)

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września od 2001 roku obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Z tej okazji odbył się w naszej szkole konkurs z j.angielskiego. Uczestnicy rozwiązywali łamigłówki spradzające ich wiedzę z zakresu sześciu czasów angielskich. Najwyższe wyniki osiągnęli:

I miejsce Zuzanna Kmonk kl.VIII
II miejsce Jakub Pelczar kl. VI
III miejsce Jakub Omachel kl. VII

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(Zdjęcia)

Turniej Piłki Nożnej

Kolejny turniej piłki nożnej o puchar Dyrektora GOKu w M. Piastowym zakończył się podwójnym sukcesem drużyn naszej szkoły. W kategorii klas IV- VI chłopcy nie przegrali żadnego meczu i w finale pokonali po rzutach karnych drużynę z Targowisk. Duża zasługa w tym naszego bramkarza, który obronił 2 rzuty karne i w całym turnieju nie wyjmował piłki z bramki. Jego postawa została doceniona w poprzez uznanie to najlepszym bramkarzem turnieju. Z kolei chłopcy w kategorii klas VII i VIII zajęli 3 miejsce poknując również w karnych drużynę z Głowienki. I tutaj należą sìe wielkie gratulacje bramkarzowi, który w karnych nie dał szans żadnemu z przeciwników i obronił wszystkie strzały.

(Zdjęcia)

Lekcja Historii

Dzieci z klas I - III brały udział w spotkaniu połączonym z realizacją teatrzyku, w którym aktorami były dzieci. Natomiast uczniowie klas IV -VIII uczestniczyli w lekcji historycznej, poznali ciekawostki historyczne o znanych Polakach, także mogli zobaczyć broń używaną w wojsku i mundury wojskowe. Spotkania były bardzo ciekawe. Dziękujemy Pani Beacie Krawiec za prowadzenie i Księgarni Nova za zorganizowanie spotkań.

(Zdjęcia)

Sprzątanie Świata

19.09 uczniowie kl. VIII wraz ze swoją wychowawczynią w przeddzień międzynarodowej akcji "Sprzątanie świata" opuścili szkolne mury by oczyścić okolice z niepotrzebnych śmieci. Aby adrenaliny było więcej powstała konkurencja: dziewczyny kontra chłopaki. Czarne wory wypełniane były błyskawicznie odpadami różnego rodzaju: butelkami, opakowaniami po produktach żywnościowych, a nawet starymi ubraniami. Mimo, że szukanie śmieci to "śmierdząca sprawa" w gruncie rzeczy czuliśmy, że wykonaliśmy dobrą robotę na rzecz naszego środowiska. Takie śmieci rozkładają się przez dziesiątki, a nawet setki lat. Zarówno chłopcy jak i dziewczyny zebrali podobną ilość śmieci. Wygrały obie drużyny!

(Zdjęcia)

Narodowe Czytanie

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Uczniowie z klasy VI, VII i VIII zgromadzeni w bibliotece szkolnej wysłuchali noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka", która została odczytana przez nauczycieli.

(Zdjęcia)

Lekcja przyrody w terenie

Uczniowie klasy czwartej podczas lekcji przyrody w terenie mieli możliwość w praktyce użycia przyborów przyrodniczych służących do obserwacji przyrody. Dzięki sąsiedztwu jakim jest dla naszej szkoły las, uczniowie mieli okazję na żywo obserwować obiekty przyrodnicze z bliska oraz dokonywać ich pomiarów przy użyciu m.in. lornetki, lupy oraz taśmy mierniczej. Aby uwiecznić znalezione okazy wykorzystaliśmy aparat fotograficzny. Nie tylko znajomość działania kompasu przydała się do wyznaczenia kierunku północy, ale również uzyskane informacje na zajęciach dotyczące m.in. umiejscowienia mchu na pniu drzew. (Zdjęcia)

Tekst i fot.: M. Jurczak

Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy Mszą Św. o godz. 800 w  Kościele Parafialnym w  Pustynach, następnie przeszliśmy do szkoły gdzie nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego oraz spotkanie uczniów z  wychowawcami.