Aktualności

Udział w Akcji Ekologicznej FLOREK

Senat RP podjął uchwałę ogłaszającą roku 2022 Rokiem Botaniki. W roku tym przypada 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego, I od września 2022 bierzemy udział w ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej FLOREK Wszystkie zadania konkursu dotyczą królestwa roślin. Naszym ostatnim zadaniem jest stworzenie scenariusza zajęć, związanego z tematem „Rok Botaniki”. Postanowiliśmy połączyć nasz temat z Międzynarodowym Dniem Ziemi, który przypada co roku na 22 kwietnia. Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska . Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 r. Obecnie szacuje się, że największe święto ekologiczne jest obchodzone w ponad 190 państwach.

Co roku ogłaszane jest inne hasło przewodnie międzynarodowego dnia ziemi.

Tegorocznym hasłem dnia ziemi jest „ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ”.

Jak my indywidualnie możemy zainwestować w ochronę naszej planety.

Mamy pewne przemyślenia i propozycje. Każdy ekonomista wie, że najlepszą inwestycją – dającą najlepsze, stabilne perspektywy i najwyższą stopę zwrotu jest inwestycja we własną edukację. Tak więc dzisiaj zainwestujemy w wiedzę . Wiedzę, której zastosowanie przyczyni się do ochrony naszej planety a jednocześnie dotyczyć będzie roślin.

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Serce i pomoc”

Uczennice klasy IV brały udział w Festynie naukowym Szkoła z sercem organizowanym przez Szkoła Podstawowa Nr 10 w Krośnie. Impreza pod hasłem „Razem jesteśmy częścią jednej układanki” była podsumowaniem projektu edukacyjnego „Serce i pomoc”. Uczniowie mieli zapewnione ciekawe atrakcje, pokaz eksperymentów chemicznych, tworzenie konstrukcji z klocków lego, kreatywne zabawy, fabrykę SLIME, tworzenie prac plastycznych inspirowanych poezją, zabawy i konkursy, zdobywanie Odznak Młodych Naukowców. Z kolei dyrektorzy oraz nauczyciele brali udział w wspaniałym wykładzie Pani Uli Lizak „Jak dodać dzieciom skrzydeł, by mogły latać” oraz szkoleniu prowadzonym przez Panią B. Cyran „Formułowanie informacji zwrotnych”. Dziękujemy za zaproszenie.

"Przyjaciele Zippiego"

W dniu 27.04.2023r. w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu uroczyście zakończyliśmy w oddziale "0" zajęcia z Zippim, które realizowane były od 01.10.2022r. 🎈

"Przyjaciele Zippiego" to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy również radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Zajęcia prowadzone były raz w tygodniu. Wszystkie dzieci wykonały własne patyczaki z różnych materiałów. Dzieci bardzo chętnie brały udział w tych zajęciach, miały mnóstwo ciekawych pomysłów, chętnie się wypowiadały o sytuacjach, które zdarzają się w codziennym życiu. Dzięki zajęciom dzieci zaczęły nawiązywać lepsze kontakty z rówieśnikami, otwarcie mówiły o swoich uczuciach, chętniej zaczęły pomagać sobie wzajemnie. Na zakończenie zajęć były odznaki, korony i świetna zabawa.

Dzieci zawsze z wielkim skupieniem i zaangażowaniem słuchały opowiadań przyjaciół Zippiego. Każda sytuacja problemowa uświadamiała zerówczakom, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Serdecznie dziękuję, że mogłam uczestniczyć w szkoleniu ,,Przyjaciele Zippiego”, a później realizować zagadnienia podczas zajęć. Spotkanie z Zippim to nie tylko wspaniała przygoda, ale także doskonała nauka, która w przyszłości przyniesie efekty.

Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi przedszkolaki przygotowały wiersze. Dbajmy o naszą piękną planetę! Podczas nagrania wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Igrzyska Dzieci Podkarpackiego Wojewódzkiego
Szkolnego Związku Sportowego

II miejsce uczennicy Pauliny Pelc w rejonowych indywidualnych biegach przełajowych w Krośnie w rywalizacji Igrzysk Dzieci Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego. Paulina powtórzyła ubiegłoroczny sukces i zakwalifikowała się na finał wojewódzki w Kolbuszowej podczas którego będzie reprezentowała nasza szkołę, gminę Miejsce Piastowe i powiat krośnieński. Gratulacje tym bardziej zasłużone bo rywalizowała z uczennicami rok starszymi.

Kolejne Spotkanie z Panią Eweliną

Podczas dzisiejszego spotkania z Panią Ewelinką z GBP filii w Pustynach dzieci wysłuchały bajki pt. ,,Dlaczego pada deszcz?''. Wspólnie zastanawiały sie nad korzyściami z deszczu i zabawami w pochmurne, deszczowe dni.

"Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza"

Zakończeniem bloku tematycznego "Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza" była dzisiejsza wizyta 3,4-latków w Ośrodku Zdrowia w Zalesiu. Po przychodni oprowadziła nas pani pielęgniarka - Joanna Kozłowska, która opowiedziała dzieciom o pracy lekarza i pielęgniarki oraz przypomniała o zasadach higieny. Spotkanie było inspiracją do zabawy w sali przedszkolnej.

Uroczystość Wielkanocna

5 kwietnia w naszej szkole odbył się występ dzieci z oddziałów przedszkolnych z okazji Świąt Wielkanocnych. Na scenie pojawiły się kurki, zajączki i owieczki, które przypomniały wszystkim o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych. Nie zabrakło wierszyków, życzeń, piosenek i tańców. Wesołych Świąt!

"Bezpieczna droga do szkoły"

"Bezpieczna droga do szkoły" pod takim hasłem dzieci z zerówki i uczniowie klas 1-4 obejrzały przedstawienie, którego celem było uwrażliwienie na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w niedzielę, wydarzenie obchodziliśmy 03 kwietnia. W naszej szkole również nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Przygotowania zaczęliśmy od zrobienia gazetki na korytarzu, która przedstawia najważniejsze informacje, wyjaśniające „Co to jest autyzm” „Czy osoby z autyzmem są geniuszami” i „Czy autyzm dotyka tylko dzieci”.

Tego dnia wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem. W klasach zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Nauczyciele przybliżyli uczniom zagadnienia autyzmu. Na zakończenie odbył się Niebieski Marsz dla Autyzmu zorganizowany przez nauczycieli współorganizujących .

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Igrzyska Dzieci 2023

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Igrzyska Dzieci 2023 za nami. Pomimo zimowej aury zawody nie odstraszyły uczestników. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej Igrzysk Dzieci zajmując miejsca:

 • Paulina Pelc - miejsce 2 ( awans do etapu rejonowego),

 • Drużyna dziewcząt w składzie: Lena Jurczak, Kinga Florek, Julia Podkul, Emilia Węgrzyn, Milena Zgrych - miejsce 3,

 • Drużyna chłopców w składzie: Szymon Całka, Kamil Cysarz, Szymon Cysarz, Michał Penar, Szymon Rączka - miejsce 6.

Gratulujemy

"Pola Nadziei"

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się akcji "POLA NADZIEI". Wolontariat Kampania Pola Nadziei ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – głównie osób młodych – rośnie w naszym społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Nasi wolontariusze będą kwestować pod kościołem parafialnym w Pustynach przed i po każdej mszy świętej niedzielnej (sobota 18:00, niedziela 8:00, 10:00, 15:00)

 Gminny Konkurs Poetycko - Plastyczny

28 marca uczniowie naszej szkoły wzięli dzisiaj udział w Gminnym Konkursie Poetycko - Plastycznym pod nazwą "Wiosna wierszem malowana", który odbył się w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Rogach. Wszyscy uczestnicy musieli się zmierzyć z wieloma zadaniami. Naszą szkołę reprezentowały: Weronika Boczar, Julia Podkul, Amelia Gondela oraz Zuzanna Omachel. Dziewczyny wywalczyły III miejsce. Gratulujemy!!!

Powiatowy Konkurs Recytatorski
"Wiersze o przyrodzie"

28 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły dziś udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Wiersze o przyrodzie", który odbył się w Lubatowej. Wiersz pt. "Ogrodniczka" przygotowała 3-letnia Zofia Jakieła, która otrzymała wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Oddział "0" reprezentowała Kornelia Kohut z wierszem "Apel do ludzi" i zdobyła III miejsce w kategorii dzieci starszych. Dziewczynki wróciły do szkoły zadowolone, w towarzystwie nagród i dyplomów. Serdecznie gratulujemy małym artystkom.

Powiatowy Konkurs Matematyczny
im. Ignacego Łukasiewicza

Miło nam poinformować, iż uczeń klasy 8 Mateusz Najbar wywalczył awans do finału IV Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza. Finał odbędzie się w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w dniu 31 maja 2023 r. Mateuszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Pozostałym uczniom, którzy podjęli wyzwanie zmagania się z zadaniami konkursowymi dziękujemy za rywalizację i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach matematycznych.

Igrzyska Dzieci
W Biegach Przełajowych

24 marca uczniowie naszej szkoły rywalizowali w gminnych Igrzyskach Dzieci w indywidualno - drużynowych biegach przełajowych w Szkole Podstawowej w Targowiskach zajmując miejsca:

Paulinka Pelc - I miejsce

Zuzanna Kwolek - III miejsce

Szymon Rączka - I miejsce

Kamil Cysarz - III miejsce 

"Dzwonnik z Notre Dame"

Uczniowie klasy 4 i 5 oraz "zerówka" wzięli udział w przepięknym musicalu pt. "Dzwonnik z Notre Dame" w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Przedstawienie to zawierało w sobie elementy profilaktyki i walory edukacyjne. Dużym atutem była przepiękna scenografia z wybudowaną fasadą katedry Notre Dame. Aktorzy śpiewali na żywo do w pełni nagranej orkiestry symfonicznej. Widowisko to na długo pozostanie w naszej pamięci.

Sukces

Szkoła Podstawowa w Zalesiu - VII siłą w tenisie stołowym w województwie podkarpackim w rywalizacji szkół w ramach rywalizacji sportowej Igrzysk Dzieci Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego. Ogromnym sukcesem było samo zakwalifikowanie się do finału wojewódzkiego w którym zmierzyło się 12 najlepszych drużyn z województwa podkarpackiego.

Konkurs Wiedzy Technicznej

21 marca w Zespole Szkół Mechanicznych im Stanisława Staszica w Krośnie odbył się X Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Naszą szkołę reprezentował uczeń z klasy VIII Krzysztof Klamut.

Konkurs Wiedzy Technicznej

21 marca w Zespole Szkół Mechanicznych im Stanisława Staszica w Krośnie odbył się X Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Naszą szkołę reprezentował uczeń z klasy VIII Krzysztof Klamut.

Konkurs Poezji Patriotycznej

22 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej. To kolejne działania podjęte w ramach programu edukacyjnego "Piłsudski - patron mojej szkoły". Program realizowany jest w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żeliszewie Podkościelnym i szkołach partnerskich. Jury po burzliwych obradach przyznało miejsca w dwóch kategoriach wiekowych.

W klasach I- III

1 miejsce: Maria Trzaskoś kl.II, Maja Hajduk z kl. I

2 miejsce: Zosia Kielar kl. II, Wiktor Lorens kl.III

3 miejsce: Julian Zajdel kl. III

W kategorii klas starszych IV- VIII

1 miejsce: Paulina Pelc z kl. V

2 miejsce: Wiktoria Omachel z kl. VII

3 miejsce: Amelia Gondela z kl. V

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Wierzymy, że kontakt z poezją patriotyczną jeszcze bardziej wzmocni Waszą miłość do Ojczyzny.

Dzień kolorowej Skarpetki

W dniu 21.03 obchodzimy „Dzień Kolorowej Skarpetki” - Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby z zespołem Downa, ich potrzeby oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Kolorowe skarpetki założone nie do pary niech będą wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa.  Drobne gesty mają znaczenie! Dziękujemy za wzięcie udziału w akcji!

Spotkanie Z Wicemistrzem Świata

21 marca odbyło się spotkanie z Tomaszem Wojtowiczem- znanym lokalnym sportowcem. Tomasz Wojtowicz zajął 2 miejsce OPEN i zdobył tym samym tytuł Wicemistrza Świata w Nordic Walking, I miejsce w kategorii „Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2022 na Podkarpaciu – kat. mężczyźni; powiat krośnieński”. Tomek nie pierwszy raz zdobył tak zaszczytny tytuł, bowiem już 2019 roku został on ogłoszony Najpopularniejszym Sportowcem roku 2019. Spotkanie miało charakter pogadanki. Tomek przyniósł medale i zachęcał uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego. Następnie odbył się trening na sali sportowej dla uczniów klas 1-3 oraz trening na świeżym powietrzu dla uczniów klas 4-8. Dziękujemy za spotkanie

Spotkanie Z Policjantem

20 marca  asp. szt. Marcin Krówka z KMP w Krośnie spotkał się z młodzieżą naszej szkoły aby porozmawiać o odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Na spotkaniu zostały poruszone tematy o współczesnych zagrożeniach, a także konsekwencjach podejmowanych przez siebie czynów.

Gminny Konkurs Matematyczny

17 marca 2023r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki”. Celem konkursu było promowanie oraz popularyzacja matematyki wśród dzieci i młodzieży, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniowskich, pobudzanie twórczego myślenia, wspomaganie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.

W rywalizacji wzięły udział 5-cio osobowe drużyny z wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy.  Uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy i  umiejętności z zakresu matematyki. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w  składzie: Julia Podkul (kl. IV), Amelia Gondela (kl. V), Zofia Nowak (kl. VI), Zofia Kotłowska (kl.7) oraz Mateusz Najbar (kl.8). 

W wyniku konkursu wyłoniono „Mistrza Matematyki” na poziomie każdej klasy oraz najlepszą szkołę.

Tytuł „ Mistrza Matematyki” zdobyli:

 • Bartłomiej Długosz (kl.4) – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Rogach,

 • Amelia Gondela (kl.5) – Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu,

 • Jan Zając (kl.6) – Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Targowiskach,

 • Jagna Kostrząb (kl.7) – Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance,

 • Mateusz Zawada (kl.8) – Szkoła Podstawowa im. Benedykta Wierdaka w Głowience.

Drużynowo najlepsi byli:

 • I miejsce –Szkoła Podstawowa im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym

 • II miejsce –Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Targowiskach

 • III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Rogach

Gratujemy!

Nagrody zwycięzcom wręczyła pani Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu Daniela Kokoszka.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom"

17 marca w remizie OSP KROŚCIENKO WYŻNE odbyły się eliminacje gminne OTWP.  Dominik Zygarowicz I miejsce i awans na kolejny etap. Szymek Całka II miejsce Bartek Jajieła III miejsce w kategorii starszych. Maja Hajduk II miejsce w kategorii młodszej.

Iskry Niepodległej

13 marca uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w bardzo interesującym spektaklu "Iskry Niepodleglej". Pełen ciekawych rozwiązań technicznych, oparty na motywach gier komputerowych program wzbudził ogromne zainteresowanie wśród młodych. W inny niż zwykle sposób usłyszeli o wielkich rodakach. Pojawiły się też motywy lokalne w osobach takich jak: Jan Szczepanik, Ignacy Łukasiewicz czy Wanda Rutkowska. Gratulujemy ciekawej inicjatywy i czekamy na więcej.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Szkolne konkursy zorganizowane z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu rozstrzygnięte. Uczniowie z klas IV - VIII wykonali gazetki klasowe dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

 • I miejsce - klasa V

 • II miejsce - klasa IV

 • III miejsce - klasa VI

Indywidualny konkurs plastyczny pt. "Bądź bezpieczny w Sieci"

 • I miejsce - Oliwia Szafran i Lena Jurczak

 • II miejsce - Wiktoria Kurcoń i Sara Pelczar

 • III miejsce - Hubert Cysarz i Kacper Gondela

Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu 👏

Niech ta wiedza zawarta na gazetkach i pracach plastycznych dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu będzie praktycznie wykorzystana przez wszystkich.

Gminny Turniej Tenisa Stołowego

W gminnym turnieju tenisa stołowego, który został rozegrany 5.03.2023 we Wrocance nasi uczniowie wywalczyli czołowe miejsca Bartosz Jakieła uczeń klasy VI uplasował się na 1 miejscu natomiast Dawid Jakieła uczeń klasy IV zajął 2 miejsce.

Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom" etap środowiskowy, odbył się w dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu. W eliminacjach udział wzięło 30 osób. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych. Grupa I klasy I-IV i grupa II klasy V-VIII.

Awans do etapu gminnego wywalczyli:

Grupa I

 • I miejsce - Karol Zygarowicz - klasa IV

 • II miejsce - Maja Hajduk - klasa I

 • III miejsce - Alan Jurczak - klasa IV.

Grupa II

 • I miejsce - Dominik Zygarowicz - klasa VII

 • II miejsce - Szymon Całka - klasa VI

 • III miejsce - Bartosz Jakieła - klasa VI.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do uczestnictwa w turnieju w kolejnych latach.

Eliminacje gminne odbędą się 17 marca 2023 roku o godzinie 10:00 w remizie OSP Krościenko Wyżne.

Fundatorem nagród była Ochotnicza Straż Pożarna w Pustynach.

 

Tenis Stołowy

Drużyna chłopców naszej szkoły zajęła II miejsce w zawodach rejonowych tenisa stołowego Igrzysk Dzieci w Gogołowie i zapewnia sobie awans do finału wojewódzkiego gdzie spotka się 12 najlepszych szkolnych drużyn w tenisie stołowym województwa podkarpackiego.

Tydzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.

W naszej szkole z tej okazji przez cały tydzień uczniowie mogli się zmierzyć z różnymi zadaniami związanymi z językiem ojczystym. Przygotowywali „Ogród ortograficzny”, rozwiązywali quizy związane z poprawną polszczyzną, trudzili się z łamigłówkami językowymi, poznawali historię naszego języka, a także w ramach projektu o Wisławie Szymborskiej tworzyli „poezję z odzysku”.

Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy
Miejsce Piastowe w naszej szkole

ZMISIOWANY TEATR w grupie 3,4-latków

Na zajęcia w ramach projektu "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury" maluszki zaprosiły dzieci z oddziału "0" na przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek". Zabawa w teatr okazała się być dobrym pomysłem na "Zmisiowane zajęcia".

Konkurs Krasomówczy

W konkursie krasomówczym w SP w Targowiskach wystąpił nasz uczeń Julian Zajdel z klasy 3. Gratulujemy pięknego występu i życzymy dalszych sukcesów

Eliminacje środowiskowe OTWP 2023

W dnu 3 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Zalesiu odbędą się eliminacje środowiskowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".

Zapraszamy uczniów do udziału.

Turniej zostanie przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych:

 • I grupa - klasy I-IV

 • II grupa klasy V-VIII.

Linki do materiałów szkoleniowych:

http://www.zopzosprpwbochni.masternet.pl/.../otwp/wykaz.htm

https://docs.google.com/.../1FAIpQLSc1UhFKWB6.../viewform...

 "Ignacy Łukasiewicz, I WSZYSTKO JASNE!"

21 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć autorski spektakl formacji artystycznej GAFA "Ignacy Łukasiewicz, I WSZYSTKO JASNE!".

Zawody w Piłce Siatkowej

20 lutego w naszej szkole odbyły się gminne zawody w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W rywalizacji dziewcząt udział brały szkoły z Głowienki i Zalesia, a wśród chłopców szkoły z Zalesia, Głowienki i Miejsca Piastowego. Naszą gminę podczas zawodów powiatowych będą reprezentowali zwycięzcy dzisiejszych zmagań: Miejsce Piastowe w kategorii chłopców i Zalesie w kategorii dziewcząt. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za rywalizację i gratulujemy zwycięzcom.

Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego

Sukcesy naszych uczniów podczas powiatowych zawodów tenisa stołowego w Dukli w ramach Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego. Drużyna dziewcząt zajęła III miejsce, natomiast chłopcy zajęli miejsce II i tym samym zakwalifikowali się do zawodów rejonowych podczas których będą starali się powtórzyć ubiegłoroczny sukces.

Kolejne Spotkanie z Panią Eweliną

POMÓŻ PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ. Tematem naszego dzisiejszego spotkania z panią bibliotekarką były bajeczki o tematyce zimowej. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. "Przyjaciele'' z serii Cztery Pory Roku - Reksio. Bohaterowie bajki ukazały dzieciom jak ciężko jest im przetrwać zimę w lesie. Dzieci opowiadały jak one pomagają ptakom i leśnym zwierzętom. Na zakończenie wykonały piękny karmnik dla ptaków.

Mistrzyni Szymborska

Społeczność naszej szkoły przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pod nazwą "Mistrzyni Szymborska". W tym roku przypadła setna rocznica urodzin laureatki Nagrody Nobla. Na korytarzu szkolnym pojawiła się już gazetka z ciekawostkami na temat poetki. Niebawem przystąpimy do kolejnych działań.

Kolejne Spotkanie z Panią Eweliną

POMÓŻ PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ. Tematem naszego dzisiejszego spotkania z panią bibliotekarką były bajeczki o tematyce zimowej. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. "Przyjaciele'' z serii Cztery Pory Roku - Reksio. Bohaterowie bajki ukazały dzieciom jak ciężko jest im przetrwać zimę w lesie. Dzieci opowiadały jak one pomagają ptakom i leśnym zwierzętom. Na zakończenie wykonały piękny karmnik dla ptaków.

 "SING ALONG AND RHYME AT CHRISTMAS & WINTER TIME"

2 lutego odbył się szkolny konkurs j. angielskiego "SING ALONG AND RHYME AT CHRISTMAS & WINTER TIME". Zadaniem uczestników było zaśpiewanie piosenki lub recytacja wiersza w j. angielskim o tematyce bożonarodzeniowej lub zimowej . I etap odbył się dwa dni temu - podczas przesłuchania AUDITION uczniowie otrzymali karty PERFORMANCE PASSES upoważniające do udziału w II etapie PERFORMANCE na forum uczniów i nauczycieli. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie językowym i artystycznym. Poniżej prezentujemy wyniki:

1 miejsce - Milena Jasłowska kl. V

2 miejsce - Weronika Boczar kl. IV, Paulina Pelc kl. V

3 miejsce - Amelia Gondela kl. V , Zofia Nowak kl. VI

Nagrodę Publiczności otrzymała Milena Jasłowska za fantastyczne wykonanie piosenki pt. "Snowman". Gratulacje!

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych oraz klasy 1
na rok szkolny 2023/2024

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu ogłasza nabór dzieci w wieku od 3 do 6 lat do oddziałów przedszkolnych oraz dzieci w wieku 6 i 7 lat do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024.

Rodziców ubiegających się o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego lub klasy pierwszej, prosimy o składanie wniosków w szkolnym sekretariacie w terminie
od 1 lutego 2023 roku do 16 lutego 2023roku.

Wzory wniosków, zgłoszeń i deklaracji dostępne na stronie internetowej szkoły (pobierz), w oddziałach przedszkolnych oraz w szkolnym sekretariacie.


Zarządzenie Wójta Gminy Miejsce Piastowe w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do oddziałów przedszkolnych i klas I publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejsce Piastowe w roku szkolnym 2023/2024.

 

Gminne Bajkowe Spotkanie z Językiem Angielskim „Wonderland”

1 lutego w naszej szkole odbyło się Gminne Bajkowe Spotkanie z Językiem Angielskim "Wonderland". Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem bajki „ Graffalo” w wykonaniu uczniów klasy 3.  Kolejno czteroosobowe delegacje trzecioklasistów ze szkół podstawowych z terenu gminy Miejsce Piastowe w miłej atmosferze zmagali się z zadaniami językowymi. Bajkowej scenerii towarzyszył uśmiech, radość, zabawa i zadowolenie dzieci. Pani Wójt Dorota Chilik wręczyła uczestnikom  dyplomy, podziękowania oraz upominki.  Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.

Sukces w zawodach Piłki Ręcznej

II miejsce chłopców w gminnych zawodach piłki ręcznej w ramach rywalizacji Igrzysk Dzieci Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego. Zawody były okazją do zaprezentowania swoich umiejętności jak również okazja do zdobycia nowych. Gratulujemy zwycięskiej drużynie chłopców z Rogów i dziękujemy za wspólną rywalizację pozostałym drużynom z którymi przyszło nam się mierzyć.

Spotkanie z Policjantem

12 stycznia gościliśmy panią Barbarę Kurek z KMP w Krośnie oraz panią Magdalenę Misiorowską z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz w lesie. Panie przypomniały również jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak reagować w sytuacji zagrożenia, gdzie szukać pomocy. Sprawdziły również znajomość przez dzieci numerów alarmowych, kiedy i w jakich sytuacjach możemy z nich skorzystać. Podczas spotkania uświadomiono również uczniom jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. To dzięki nim jesteśmy widoczni na drodze po zmroku.

Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady zarówno właściwego jak i niewłaściwego zachowania się. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do pań.

Gratulacje dla Filipa

Uczeń naszej szkoły Filip Klamut otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 9 stycznia w Muzeum Historycznym w Dukli.

Wizyta w Domu opieki dla dzieci i młodzieży w Starej Wsi

W dniu dzisiejszym w godzinach dopołudniowych grupa wolontariuszy działających w Szkolnym Kole Wolontariatu pod opieką pań Monika Michalczyk oraz Kasia Omachel udała się z wizytą do wychowanków Domu Dziecka w Starej Wsi.  Wolontariusze zostali bardzo serdecznie przyjęci przez wychowawców i podopiecznych placówki. Przy słodkościach odbyło się dwugodzinne spotkanie. Były rozmowy, mnóstwo śmiechu i zabawy. Nie brakło też wspólnego kolędowania. Czas ten wypełniały dobre emocje w pełnym tego słowa znaczeniu. Zawiązały się nowe znajomości, ktoś poczuł się szczęśliwy, a ktoś wzruszony. Dziękujemy za cudowny wspólnie spędzony czas i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

 

Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli to największe na świecie Jasełka wystawione w przestrzeni publicznej. Scenariusz oparto na ewangelicznym przekazie- podążający za Gwiazdą Mędrcy oraz towarzyszący im Orszak odkrywają w ubogiej szopie najprawdziwszego Boga i oddają mu pokłon. Orszakowi towarzyszą inscenizacje biblijne związane z Narodzeniem Pańskim oraz wspólne kolędowanie.

Dziękujemy za wspólne świętowanie Pani Wójt Dorota Chilik, uczniom, rodzicom, mieszkańcom wsi Zalesie i Pustyn. Podziękowania kierujemy również do strażaków z OSP Pustyny za dbanie o bezpieczeństwo podczas Orszaku.

W tym szczególnym dniu składamy życzenia, aby pomimo różnych trudności Gwiazda Betlejemska wskazująca drogę Trzem Królom, również i Wam wskazywała drogę do miłości, zgody i pokoju.

Wyjazd Integracyjny

4 stycznia uczniowie kl. 4-8 pod opieką nauczycieli udali się autokarem do Rzeszowa. Zaczęliśmy od rekreacyjnego szaleństwa w Parku Grawitacji. Po skocznej zabawie pojechaliśmy do teatru Maska na spektakl "Opowieść Wigilijna" na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. Byliśmy pod dużym wrażeniem wspaniałej i profesjonalnej gry aktorskiej oraz niesamowitych efektów specjalnych. Na koniec zatrzymaliśmy się w McDonald's na szybką przekąskę. W tym dniu udało się połączyć kulturę wysoką z preferencjami nastolatków.

„SZKOŁA WRAŻLIWYCH SERC”
– ogólnopolska akcja charytatywna dla szkół

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do projektu „ Szkoła wrażliwych serc”. Celem przedsięwzięcia jest zbiórka pieniędzy na dożywianie głodujących dzieci w najbiedniejszych zakątkach świata, a także kształtowanie wrażliwych serc wśród społeczności szkolnej. Przeprowadziliśmy na terenie szkoły akcję informacyjną na temat działalności fundacji Mary’s Meals, uczniowie na lekcjach informatyki i plastyki wykonali plakaty. Została zorganizowana zbiórka dobrowolnych datków podczas jasełek szkolnych. Dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie podczas przeprowadzania zbiórki oraz wszystkim darczyńcom, dzięki Waszej ofiarności zebraliśmy 575,50 zł. Zebrane pieniądze zostały przelane na konto fundacji Mary' s Meals i zapewnią wyżywienie całoroczne dla 7 dzieci z najbiedniejszych zakątków świata.

Spotkanie Wigilijne

W radosnej, świątecznej atmosferze, w przepięknie udekorowane sali spotkała się  społeczność Szkoły Podstawowej im Józefa Piłsudskiego w Zalesiu, aby świętować Narodzenie Pana Jezusa. Uczniowie klasy 2 i 3 przygotowali piękne jasełka, które zaprowadziły nas do Betlejem na spotkanie z Nowonarodzonym. A piątoklasiści wraz z grupą kolędniczą przypomnieli najważniejsze tajemnice Bożego Narodzenia.

Koncert kolęd i pastorałek, który nastąpił potem był ciepłym i miłym wstępem do świętowania w rodzinnym gronie. Nie sposób nie wymienić tutaj solistów Szymona Całki - gitara, Michała Penara - keyboard i najmłodszego uczestnika Antosia Jeża, który zachwycił grą na harmonijce ustnej. Piękny popis dał również chórek przygotowany przez p. Leszka Konrada, do śpiewu którego dołączyli wszyscy uczniowie. To miłe spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach. Wszyscy wszystkim życzymy wesołych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku

Spotkanie Wigilijne

W radosnej, świątecznej atmosferze, w przepięknie udekorowane sali spotkała się  społeczność Szkoły Podstawowej im Józefa Piłsudskiego w Zalesiu, aby świętować Narodzenie Pana Jezusa. Uczniowie klasy 2 i 3 przygotowali piękne jasełka, które zaprowadziły nas do Betlejem na spotkanie z Nowonarodzonym. A piątoklasiści wraz z grupą kolędniczą przypomnieli najważniejsze tajemnice Bożego Narodzenia.

Koncert kolęd i pastorałek, który nastąpił potem był ciepłym i miłym wstępem do świętowania w rodzinnym gronie. Nie sposób nie wymienić tutaj solistów Szymona Całki - gitara, Michała Penara - keyboard i najmłodszego uczestnika Antosia Jeża, który zachwycił grą na harmonijce ustnej. Piękny popis dał również chórek przygotowany przez p. Leszka Konrada, do śpiewu którego dołączyli wszyscy uczniowie. To miłe spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach. Wszyscy wszystkim życzymy wesołych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku

Szkolne Koło Wolontariatu
w Krośnieńskim Hospicjum

21 grudnia wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili Krośnieńskie Hospicjum, obdarowali podopiecznych Hospicjum własnoręcznie wykonanymi kartkami, ale przede wszystkim sprawili ogromną radość wszystkim pacjentom, śpiewając wspólnie kolędy oraz rozmawiając. To spotkanie było niezwykle wzruszające dla obydwu stron.

Cieszymy się, że mamy takich uczniów w naszej szkole. Ich postawa jest godna naśladowania. Dziękujemy!

Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych
- etap gminny rozstrzygnięty 🏆

Dzisiaj (19.12) z siedziby Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym do Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli pojechało 10 - wybranych - szopek, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Miejsce Piastowe na Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.

Uczniowie wykonali 20 szopek w dwóch kategoriach wiekowych (kl. I-III oraz kl. IV-VI). Najwięcej szopek przyjechało ze Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu !

W każdej kategorii wybranych zostało po 5 szopek.

I kat. (klasy I-III szkół podstawowych)

 • Kacper Podkul (SP Zalesie)

 • Kacper Gondela (SP Zalesie)

 • Maja Nowak (SP Zalesie)

 • Mikołaj Sikora (SP Zalesie)

 • Wiktoria Kurcoń (SP Zalesie)

II kat. (klasy IV-VI szkół podstawowych)

 • Amelia Gondela (SP Zalesie)

 • Dominika Habrat (Szkoła Podstawowa im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym)

 • Filip Klamut (SP Zalesie)

 • Mikołaj Michalczyk (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Rogach)

 • Julia Podkul (SP Zalesie)

Trzymamy kciuki, aby szopki uczniów z naszej gminy dostały się do finału. Uroczyste zakończenie konkursu zaplanowane zostało na 9 stycznia 2023 roku. Konkurs ten corocznie organizuje Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

 

Świąteczne Spotkanie

Zajęcia edukacyjne z P. Ewelinką z GBP filii w Pustynach w zimowo - świątecznym klimacie. Dzieci wysłuchały wierszy i opowiadań o magii świąt, opowiadały o prezentach i obyczajach świątecznych. Pięknie ozdabiały świąteczne choineczki, czekając na wizytę....Świętego Mikołaja!

Szkolne Koło Naukowe "Pinezka"
Kosmos W Słoiku

Szkolne Koło Naukowe "Pinezka" wzbogaciło się w jednakowe koszulki z logo projektu: Być jak Ignacy zostań ambasadorem nauki. Dziękujemy Pani dyrektor za ten dar. Już w nowych koszulkach przystąpiliśmy do realizacji zadania-kosmos w słoiku.

Mikołajowy wyjazd do kina

6 grudnia uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami wybrali się do kina Helios na piękny film pt. "Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie" opowiadający o przyjaźni psa pasterskiego i chłopca. Sebastian spędza wakacje w górach i przeżywa tam niesamowite przygody. Film dostarczył nam wielu wzruszających, ale także i zabawnych chwil. W dobrych humorach wróciliśmy do domów.

Uczniowie klasy 7 i 8 wraz z wychowawcami wybrali się do kina Helios,  na film pt. "Chłopiec zza szyby" 7 grudnia. Film dostarczył wielu wzruszających, ale i zabawnych chwil.

Koło Naukowe PINEZKA na spotkaniu z fizykiem

Młodzi ambasadorzy nauki z koła Pinezka zaprosili na spotkanie pana Łukasza, który z zawodu jest fizykiem. Pokazał on adeptom wiedzy wiele ciekawych "sztuczek" obrazujących zjawiska zachodzące w otaczającym świecie. Wszyscy z zapartym tchem śledzili ich przebieg. Zdziwieniu i zachwytom nie było końca... Dziękujemy panu Łukaszowi za wspaniały festiwal nauki.

"Akademia Małych Zdobywców"

W klasie pierwszej realizowany jest program "Akademia Małych Zdobywców". Uczniowie zdobywają nowe umiejętności ruchowe oraz podnoszą swoją sprawność fizyczną. Podkarpacki Szkolny Związek Sportowy ogłosił konkurs na zdjęcie miesiąca grupy działającej w ramach Programu AMZ. Zdjęcie, które wykonaliśmy podczas zajęć zostało nagrodzone i ogłoszone zdjęciem miesiąca listopada.

Dzień Patrona

5 grudnia nasza szkoła obchodziła swoje święto. To właśnie w tym dniu obchodzimy urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego, który od 2017 roku jest również patronem naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu szkoły. Na moment przenieśliśmy się do dnia 5 grudnia 2017, a następnie wysłuchaliśmy opowieści o  Piłsudskim w wykonaniu uczniów klasy VII. Po części oficjalnej nastąpił pokaz mody XX -lecia miedzywojennego w wykonaniu naszych uczniów i nauczycieli. Dla całej naszej społeczności jest to jeden z tych wyjątkowych dni w ciągu roku.

Zawody unihokeja w ramach rywalizacji Igrzysk Dzieci
Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego

IV miejsce drużyny chłopców w powiatowych zawodach unihokeja w ramach rywalizacji Igrzysk Dzieci Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego. Po kilku latach przerwy nasi uczniowie przystąpili do rywalizacji sportowej w międzyszkolnych zawodach unihokeja. Zawody wygrała drużyna z Krościenka Wyżnego natomiast nasi chłopcy po wyrównanych meczach ostatecznie zmagania zakończyli na IV miejscu.

Dzień 1
Dzień 2
Dzień 4
Dzień 5

Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5

11 Listopada
Narodowe Święto Niepodległości

„Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami”

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu obchodziliśmy w czwartek 10 listopada. Cała społeczność uczniowska w odświętnych strojach zebrała się na sali gimnastycznej – nauczyciele i uczniowie z kotylionami w  barwach narodowych, przedszkolaki z własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami podkreślały podniosły nastrój akademii.

Uroczystość rozpoczęliśmy o symbolicznej godzinie 11.11 od wspólnego odśpiewania hymnu. Uczniowie przygotowali piękną, wzruszającą akademię pod kierunkiem pani A. Wojnowskiej, M. Michalczyk, S. Sieniawskiej oraz pana L. Konrada, który dopracował oprawę muzyczną. Uczniowie klas starszych przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. Uczennice klasy siódmej dały popis umiejętności tanecznych, wykonując taniec z flagami. Uroczystość dopełniły wzruszające wiersze oraz pieśni patriotyczne. Na zakończenie wspólnie z chórem odśpiewaliśmy pieśni żołnierskie. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. To była wspaniała lekcja historii w otoczeniu barw narodowych. Możemy być dumni z tego, że nasza szkoła nosi imię wielkiego Polaka, Józefa Piłsudskiego, który budował przyszłość naszego kraju po tym trudnym dla Polski okresie zaborów.  Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju.

 

11 Listopada
Narodowe Święto Niepodległości

„Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami”

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu obchodziliśmy w czwartek 10 listopada. Cała społeczność uczniowska w odświętnych strojach zebrała się na sali gimnastycznej – nauczyciele i uczniowie z kotylionami w  barwach narodowych, przedszkolaki z własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami podkreślały podniosły nastrój akademii.

Uroczystość rozpoczęliśmy o symbolicznej godzinie 11.11 od wspólnego odśpiewania hymnu. Uczniowie przygotowali piękną, wzruszającą akademię pod kierunkiem pani A. Wojnowskiej, M. Michalczyk, S. Sieniawskiej oraz pana L. Konrada, który dopracował oprawę muzyczną. Uczniowie klas starszych przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. Uczennice klasy siódmej dały popis umiejętności tanecznych, wykonując taniec z flagami. Uroczystość dopełniły wzruszające wiersze oraz pieśni patriotyczne. Na zakończenie wspólnie z chórem odśpiewaliśmy pieśni żołnierskie. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. To była wspaniała lekcja historii w otoczeniu barw narodowych. Możemy być dumni z tego, że nasza szkoła nosi imię wielkiego Polaka, Józefa Piłsudskiego, który budował przyszłość naszego kraju po tym trudnym dla Polski okresie zaborów.  Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju.

Kolejne zajęcia
"Przyjaciele Zippiego"

4 listopada dzieci z oddziału ,,0'' z wielką przyjemnością i zaangażowaniem uczestniczyły w kolejnych zajęciach ,,Przyjaciele Zippiego". Zippi to sympatyczny patyczak, który przeżywa sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Podczas dzisiejszych zajęć dzieci uczyły się skutecznej komunikacji, wysłuchiwania innych oraz tego, jak prosić o pomoc i mówić to, co się chce powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Dzieci wykonały również patyczki, które mają już nowy dom.

Od 2 listopada 2022r. uczniowie i rodzice naszej szkoły mają możliwość skorzystania z  porad psychologa szkolnego.

Oto kilka informacji dotyczących sytuacji, w których można skorzystać z porady psychologa:

Uczniu, do psychologa szkolnego możesz przyjść, gdy:

- chciałbyś z kimś porozmawiać,

- masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać,

- masz złe samopoczucie, coś Cię dręczy,

- stoisz przed trudnym wyborem i potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji,

- chcesz opowiedzieć o czymś, co ci się przydarzyło,

- masz problemy w rodzinie, trudną sytuację w domu,

- masz problemy w relacjach z innymi uczniami,

- ktoś z twojego otoczenia ma problem i czujesz, że potrzebuje pomocy.

 

Rodzicu, do psychologa szkolnego możesz przyjść lub zadzwonić, gdy:

- chcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko,

- chcesz dowiedzieć się jak pracować ze swoim dzieckiem w domu,

- potrzebujesz wsparcia, porady w trudnej sytuacji,

- martwisz się zachowaniem swojego dziecka,

- potrzebujesz pomocy psychologicznej.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu – psycholog pani Aleksandra Kościółek jest dostępna wg harmonogramu:

 • Poniedziałek 9:00-12:00

 • Środa 9:00-12:00

 • Piątek 8:00-10:30. 

„Śladami jesieni”

Jesień rozgościła się na dobre. Nie trzeba jej specjalnie szukać. Widać ją dookoła. Klasa pierwsza wybrała się na lekcję przyrody i rozpoznawanie drzew w naszym lesie, ale także na spotkanie jesieni. Podążaliśmy cicho za panią Jesienią, pod nogami szeleścił dywan z  liści, słońce mrugało w koronach drzew. Niestety Jesień nam uciekła, ale zostawiła za sobą mnóstwo grzybów, co sprawiło pierwszakom ogromną frajdę. Lekcja przyrody zamieniła się w grzybobranie. Dzieci oglądały także dęby i brzozy w jesiennej szacie. To był bardzo miły dzień.

„Spotkanie z Marią Konopnicką”
konkurs recytatorski

W naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „Spotkanie z Marią Konopnicką”. Jego celem było m.in. włączenie się w ogólnopolskie obchody Roku Marii Konopnickiej, popularyzowanie twórczości poetki, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją, uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze oraz rozbudzenie wrażliwości dzieci na piękno poezji. W konkursie wzięło udział 35 osób, które przygotowały różnorodne wiersze. Konkurs obejmował cztery grupy wiekowe: oddziały przedszkolne, klasy 1-3, 4-8.

Jury oceniało występy wszystkich uczestników wg następujących kryteriów: kultura słowa, intonacja, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Prezentacje recytatorskie mogły być wzbogacone o rekwizyt, element ruchu, gest sceniczny czy kostium. Poziom konkursu był bardzo wysoki, jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszyscy uczestnicy zaprezentowali się od jak najlepszej strony. Uczniowie zauroczyli jury piękną sztuką recytacji i fenomenalną pamięcią.

W grupie przedszkolnej zostały nagrodzone wszystkie dzieci biorące w nim udział: Maja Dziedzic, Marysia Cygan, Gabrysia Graba, Lena Lorens, Kacper Podkul, Mikołaj Muroń i Hania Klamut.

Ogromne brawa dla przedszkolaków za piękną recytację wybranych przez nich wierszy. Za udział w konkursie otrzymali gromkie brawa, pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Laureaci konkursu w kategorii klas I-III:

I miejsce – Zofia Kielar i Julian Zajdel

II miejsce – Hania Całka, Blanka Jasłowska i Maja Hajduk

III miejsce – Oliwia Szafran

Wyróżnienia otrzymali: Milena Hajduk, Filip Sikora i Kacper Gondela.

W kategorii uczniów z klas IV- VIII przyznano trzy równorzędne nagrody dla Julii Podkul, Pauliny Pelc i Wiktorii Omachel. Wyróżnienia trafiły do Weroniki Boczar, Kingi Florek, Amelii Gondela i Mileny Jasłowskiej.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, wyróżnieni ozdobne zakładki do książek a laureaci nagrody książkowe w postaci wierszy i nowel Marii Konopnickiej.  Składamy serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Wyrazy uznania dla laureatów!  Gratulujemy dla wszystkich uczestników. Dziękujemy Wam za dostarczone nam, piękne emocje.

"Jesienny las i jego mieszkańcy"
konkurs w oddziałach przedszkolanych

Dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w Gminnym Konkursie Ekologiczno-Plastycznym pt. "Jesienny las i jego mieszkańcy" organizowanym pod patronatem Wójta Gminy Miejsce Piastowe i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Miło nam poinformować, że laureatem konkursu została Liwia Czekańska, która zdobyła 3 miejsce. Udział w konkursie wzięli również Maria Cygan, Antonina Fejkiel i Bartosz Podkul. Przedszkolaki przygotowały piękne prace plastyczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego i naturalnych materiałów z recyklingu. W dniu 28.10.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki Łężanach odbyło się uroczyste rozdanie nagród. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

„Pamięci Jana Pawła II”

16 października 1978 roku Karol Wojtyła został głową Kościoła katolickiego. Dzień Papieski przypadający 16 października to czas, w którym wyrażamy wdzięczność za pontyfikat Papieża Polaka. Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, uczniowie klas I – III wybrali się pieszo pod opieką wychowawczyń pod pomnik św. Jana Pawła II w Targowiskach, aby zapalić znicze i oddać hołd naszemu rodakowi.

"Szkoła Pamięta"

"Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w tej akcji. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami Kasia Omachel, Katarzyna Maciejewska wybrali się na cmentarz komunalny w Krośnie, aby uporządkować groby zapomniane, opuszczone oraz zapalić znicze przyniesione przez przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Pamiętaliśmy o Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku żołnierzy wyklętych, żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej, lotnikach. Nie zapomnieliśmy także o zmarłych pracownikach naszej szkoły i Św. Janie Pawle II.

,,PRZYJACIELE ZIPPIEGO"

Od października w naszym oddziale ,,0" przystąpiliśmy do realizacji Programu Profilaktycznego "Przyjaciele Zippiego". Zippi to patyczak, który pomaga dzieciom radzić sobie z trudnymi emocjami, które towarzyszą nam codziennie, uczy również jak wykorzystać nabyte umiejętności w codziennym życiu. Dzieci z  wielką przyjemnością i  zaangażowaniem biorą udział w  zajęciach. Spotkania odbywają się w każdy piątek i  będą trwały do kwietnia. Program Profilaktyczny "Przyjaciele Zippiego" uczy jak rozwiązywać konflikty żeby dobrze funkcjonować w grupie rówieśniczej oraz uczy jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami.

Wycieczka klasy VII i VIII śladem
"Zemsty" A. Fredro

21 paźziernika uczniowie naszej szkoły wyruszyli na czarny szlak prowadzący przez Rezerwat Przyrody "Prządki". Z wielką ochotą wspinali się na wszystkie formacje skalne i na własne oczy mogli zobaczyć zaklęte w  kamienie legendarne prządki. W pięknych okolicznościach przyrody dotarli pod Zamek Kamieniec. Tam uczniowie przypomnieli sobie historię zwaśnionych rodzin i sławnego sporu o mur graniczny. Dotknęli prawdziwej historii uwiecznionej w komedii A. Fredry. Najciekawszym punktem wycieczki okazała się sala tortur i próby uwięzienia kolegów w  dybach i innych narzędziach tortur. Na koniec odwiedziliśmy ulubioną restaurację wszystkich wycieczkowiczów. Wyprawa zintegrowała klasy i była pełna radości.

Świetliczaki Na Tropie

Miło nam poinformować, że po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Świetliczaki na tropie kolorów świata". W tej edycji, będziemy wspólnie podróżować przez kontynenty: Europę, Azję, Afrykę, Amerykę oraz Australię i  Oceanię. Rozpoczęliśmy realizację projektu od modułu pierwszego dotyczącego Europy. Uczniowie malowali flagi wybranych krajów europejskich oraz poszukiwali informacji jak w  danym języku brzmi powitanie. Wykonywali prace z dużą ciekawością i  zaangażowaniem. Następnie dowiedzieliśmy się z jakiego kraju pochodzą klocki Lego oraz kto je stworzył. Świetliczaki wykonały budowle z klocków według własnego pomysłu.

Wizyta W Przytulisku Dla Psów

W dniu dzisiejszym wolontariusze naszej szkoły pod opieką Katarzyna Maciejewska i Kasia Omachel wybrali się z wizytą do Przytuliska dla psów. Celem wizyty było przekazanie karmy, kocy, zabawek zebranych przez naszych uczniów.

Gdy dotarliśmy na miejsce na naszych twarzach pojawił się smutek na widok przebywających w kojcach psów. Wszystkie zwierzaki na nasz widok zaczęły strasznie szczekać. Po przekazaniu darów spacerowaliśmy po terenie Przytuliska. Niektóre psy bały się, niektóre chciały się bawić, podawały łapy, podskakiwały i merdały ogonami. Niestety ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy ich dotykać. Pani Agnieszka opowiedziała nam w jaki sposób dostały się do nich zwierzęta. Wolontariusze zapewnili, że będą dalej pomagać i tu wracać, bo wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić. Mamy nadzieje, że podopieczni Przytuliska znajdą przed zimą nowe, ciepłe i kochające domy

SKW wraz z opiekunami składają ogromne podziękowania przedszkolakom, uczniom, rodzicom, nauczycielom za włączenie się do akcji na rzecz Przytuliska dla Psów oraz Kociarni.

Pasowanie Na Czytelnika

Dnia 21 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej zostali prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Pani Katarzyna Maciejewska wprowadziła dzieci w magiczny świat książek. Opowiadała o szkolnym księgozbiorze, o tym z jakich elementów składa się książka oraz o drodze, którą przechodzi zanim dotrze do rąk czytelnika. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób korzystać z biblioteki szkolnej oraz jak dbać o książki, aby służyły czytelnikom przez wiele lat.

Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie.

My uczniowie pierwszej klasy,
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
 krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek, i rad książek
będziemy słuchać z uwagą,
obowiązki czytelnika
 traktować z wielką powagą!
Przyrzekamy”

Mali czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki oraz książeczki „Pierwsze abecadło”. Obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę szkolną oraz korzystać z jej księgozbioru.

Pierwszoklasistom życzymy, aby książka stała się dla nich najlepszym przyjacielem na całe życie.

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

Ten dzień w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Zalesiu był szczególny, gdyż odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Na uroczystość przybyli nauczyciele, dyrekcja szkoły, rodzice oraz przedstawiciele uczniów klas starszych. Dzieci klasy pierwszej pod kierunkiem wychowawczyni oraz z pomocą starszych kolegów i  koleżanek przygotowały część artystyczną, podczas której zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat ojczyzny, symboli narodowych oraz zachowania w ruchu drogowym. Wiedzą jak pracować, uczyć się i zachowywać w szkole. Dzieci wzorowo zdały egzamin pierwszoklasisty. Na sztandar szkoły ślubowały, że będą kochać swoją ojczyznę, będą szanować swoich nauczycieli, rodziców i kolegów oraz strzec honoru i dobrego imienia szkoły.

         Ważnym elementem uroczystości było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor, dotykając ramienia pierwszaków dużym ołówkiem. Pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Otrzymali pamiątkowe dyplomy od wychowawcy, a od rodziców książeczkę „Julian Tuwim dla dzieci”. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Uczniom klasy pierwszej życzymy samych sukcesów w nauce, wytrwałości w  pokonywaniu trudności, dobroci oraz życzliwości od dorosłych i rówieśników oraz samych radosnych chwil spędzonych w murach naszej szkoły. Niech szkoła będzie dla nich „drugim domem”, w którym będą się czuć bezpiecznie, i tak jak w zaśpiewanej przez pierwszaków piosence „nie spotka ich nic złego”.

Wychowawczyni klasy pierwszej
Sylwia Sieniawska

Wyprawa Na Górę Cergową

Uczniowie kl. IV-VII wraz z wychowawcami zdobyli szczyt góry Cergowej. Łatwo nie było - musieliśmy się zmierzyć z osami oraz z własnym zmęczeniem. Jednak było warto. Dwukrotnie spotkaliśmy po drodze salamandrę. Większość z nas widziała tę jaszczurkę po raz pierwszy na żywo w środowisku naturalnym. Dodatkowo krajobraz w barwach jesiennych z wieży widokowej był przepiękny.

Pola Nadziei

Jak co roku Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”, która ma na celu szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby ciężko chorych, cierpiących ludzi.

Znakiem rozpoznawczym kampanii jest żonkil – międzynarodowy symbol nadziei. Sadzenie cebulek żonkili to gest solidarności i pomocy umierającym. Wolontariusze zaopatrzeni w łopaty, grabki oraz rękawiczki wysadzili cebulki żonkili na wcześniej przygotowanym „polu żonkilowym”. Żonkile, które zakwitną wiosną będą przeznaczone na charytatywny cel, a uzyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na rzecz krośnieńskiego hospicjum.

„Serce i pomoc”

29 września 2022r. w Światowym Dniu Serca dyrektorzy pięciu szkół z terenu Gminy Miejsce Piastowe ( SP Łężany, SP Miejsce Piastowe, SP Targowiska, SP Wrocanka i SP Zalesie) odebrali certyfikaty I stopnia z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Małgorzaty Rauch za realizację zadań w ramach projektu „Serce i pomoc”.

„Serce i pomoc” to innowacyjny projekt na terenie województwa podkarpackiego , który ma na celu podejmować autorskie i innowacyjne działania , które poprawiają i ułatwiają uczniom klas trzecich przyjazne przejście na wyższy etap edukacyjny i związane z nim wymagania, celem wyeliminowania niepowodzeń szkolnych.

Wyżej wymienione placówki znalazły się w gronie 20% wszystkich podkarpackich szkół podstawowych, które włączyły się do tego przedsięwzięcia.

Zajęcia z robotyki w klasie II

Uczniowie poznali robota Photon, uczyli się programować jego ruchy. Wcześniejsze zajęcia stwarzały okazję do rozwijania kreatywności i wyobraźni. Klocki konstrukcyjne to świetna gimnastyka dla mózgu. Budowle były bardzo skomplikowane i wymagały ogromnej pracy i cierpliwości. Zajęcia są okazją do poznania nowych technologii, ale jednocześnie fantastyczną zabawą dla uczniów. Wszystkie sprzęty szkoła otrzymała dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości.

Wybory
Zarządu Samorządu Uczniowskiego

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. W tym roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod nazwą "Samorządy mają głos". Dzięki temu uczniowie mieli szansę poznać, czym są prawdziwe demokratyczne wybory. Nad przebiegiem wyborów czuwała specjalnie powołana komisja składająca się z przedstawicieli poszczególnych klas.

Sukces

II miejsce chłopców w II gminnym turnieju piłki nożnej o Puchar Dyrektora GCKiB w Miejscu Piastowym. W dniu dzisiejszym drużyna chłopców naszej szkoły wraz z rówieśnikami z pozostałych szkół z terenu gminy Miejsce Piastowe rywalizowała w II turnieju piłki nożnej o Puchar Dyrektora GCKiB w Miejscu Piastowym.Poziom turnieju był bardzo wyrównany i ostatecznie chłopcy zajęli II miejsce ulegając w finale po rzutach karnych drużynie z Rogów. Gratulacje dla naszych chłopców, dla zwycięzców i podziękowania dla pozostałych drużyn za rywalizację. Rok temu chłopcy w takim samym składzie byli na III miejscu, w tym roku poprawili wynik, a więc rokowania na przyszły rok są równie optymistyczne.

GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI
DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
w roku szkolnym 2022/2023

Nazwisko i imię nauczyciela

Dzień tygodnia

Godziny

Chilik Monika

ostatni piątek miesiąca

11:30 – 12:30

Czekańska Lidia

ostatni piątek w miesiącu

13:30 – 14:30

Czyż-Kohut Jolanta

środa

8:00 – 9:00

Daniłowicz Katarzyna

pierwszy piątek w miesiącu

13:30 – 14:30

Inglot-Niemiec Marlena

poniedziałek

7:00 – 8:00

Jurczak Marcin

czwartek

14:10 – 15:10

Kandefer Lucyna

pierwszy czwartek w miesiącu

15:10 – 16:10

Kielar Sabina

wtorek

14:00 – 15:00

Kisilewicz Paulina

w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca

13:30 – 14:30

Kokoszka Daniela

czwartek

14:00 – 15:00

Konrad Leszek

czwartek

15:00 – 16:00

Krzysztyniak Magdalena

wtorek

15:00 – 16:00

Lenik Maria

środa

13:50 – 14:50

Litwin Łukasz

drugi poniedziałek w miesiącu

14:15 – 15:15

Maciejewska Katarzyna

poniedziałek i wtorek

15:30 – 16:00

Michalczyk Monika

poniedziałek

13:30 – 14:30

Najdecka Alicja

czwartek

14:00 – 15:00

Niziołek Magdalena

środa

8:00 – 9:00

Omachel Anna

piątek

11:45 – 12:45

Omachel Katarzyna

wtorek

14:00 – 15:00

Ks. Osiński Tadeusz

czwartek

13:20 – 14:20

Sieniawska Sylwia

wtorek

13:30 – 14:30

Szarek Bogdan

trzeci wtorek w miesiącu

14:00 – 15:00

Świątek Karina

ostatni wtorek w miesiącu

10:00 – 11:00

Winiarczyk Małgorzata

wtorek

14:15– 15:15

Wojnowska Anna

czwartek

14:10 – 15:10

9 września nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do "Narodowego Czytania"– ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. W tym roku była to lektura Adama Mickiewicza pt. "Ballady i romanse". Uczniowie klas 5, 7 i 8 przeczytali wspólnie ballady: "Powrót taty" oraz "Świteziankę". Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie, jak duży wpływ wywiera na życie człowieka oraz jak go kształtuje. Tego typu wydarzania mają nas do czytania przekonywać. Na koniec wszyscy chętni otrzymali pamiątkowy stempel na egzemplarzach lektury.

13w rześnia w parku przy dworze Trzecieskich w Miejscu Piastowym odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza zorganizowane przez Wójta Gminy Miejsce Piastowe, Gminne Centrum Kultury i Biblioteki oraz Szkołę Podstawową im. T. Trzecieskiego. W rolę bohaterów ballad wcielili się uczniowie ze szkół z gminy Miejsce Piastowe. Naszą szkołę reprezentowali

Wiktoria Omachel oraz Mateusz Najbar, którzy przenieśli nas w niezwykły świat romantyzmu. Nasi uczniowie przeczytali utwór "To lubię".